10 Aug
10Aug

Ślub, a także związane z nim przyjęcie weselne jest jednym z najważniejszych dni w życiu dwojga ludzi. Dlatego warto w tym dniu skorzystać z usług profesjonalnego fotografa ślubnego, aby te piękne chwile zostały z nami na dłużej i zawsze móc do nich wrócić. Mam nadzieję, że poniższy krótki zbiór fotograficznych porad pomoże wam w bezstresowym przygotowaniu się do fotoreportażu ślubnego, czego efektem będą wspaniałe zdjęcia.


PRZED ŚLUBEM

 • Dobra organizacja to klucz do udanej imprezy. Aby mieć pewność , że znajdziemy odpowiednią salę czy fotografa ślubnego, warto o tym pomyśleć co najmniej 1-2 lata przed ślubem. Czym bliżej wybranego terminu ślubu, tym bardziej prawdopodobieństwo wolnego terminu u fotografa maleje.
 • Przydatne w tym dniu może okazać się wcześniejsze sporządzenie harmonogramu z wyszczególnionymi kluczowymi momentami i zarysem ich przebiegu. Pozwoli to lepszy ogląd sytuacji i da większe poczucie kontroli, a co za tym idzie większy spokój.  
 • Przemyślcie przebieg tego wyjątkowego dnia i to co chcielibyście aby zostało uwiecznione na fotografiach. Jeśli macie jakieś koncepcje, pomysły, albo specjalne życzenia to poinformujcie o tym swojego fotografa, aby i on mógł się do tego odpowiednio przygotować.

DOMOWE PRZYGOTOWANIA

 • Postarajcie się, aby miejsce, w którym będą przygotowania było jasne i bez zbędnych elementów otoczenia, żeby pozostawić najwięcej wolnej przestrzeni do swobodnego poruszania się. Jeśli w domu brakuje takiego miejsca, ciekawym pomysłem wartym rozważenia są przygotowania w pokoju hotelowym.
 • Ślubne akcesoria najlepiej ułożyć w jednym miejscu np. na stole, aby niczego nie pominąć, a fotograf miał do nich łatwy dostęp. 
 • W tym wyjątkowym dniu zadbajcie o właściwe rozplanowanie czasu, aby na wszystko było go odpowiednio dużo i żeby nie musieć wykonywać niczego w pośpiechu.

W KOŚCIELE

 • Podczas ceremonii ślubu w kościele zarówno Państwo Młodzi, jak i świadkowie powinni pamiętać, że są fotografowani, a często także filmowani i ich ruchy oraz postawa zostanie uwieczniona bez możliwości późniejszej zmiany. Nie chodzi tutaj o nadmierną sztywność i napięcie, ale o zachowanie pewnego skupienia i kontrolę ciała.  Pamiętajmy, aby nie prezentować nadmiernego luzu i nie wykonywać zbyt dużej ilości ruchów zarówno ciała, jak i mimiką twarzy. Siadając, panowie powinni rozpiąć marynarkę, nie garbić się, podczas wstawania natomiast marynarkę zapiąć na jeden guzik. Panna Młoda powinna pamiętać, żeby przed przysięgą odłożyć bukiet na krzesło albo oddać go druhnie, aby nie przeszkadzał podczas zakładania obrączek. Para powinna co jakiś czas zerkać na siebie, uśmiechając się, aby fotograf mógł uchwycić te piękne momenty.   
 • Dobrym pomysłem na zdjęcia grupowe jest moment po wyjściu z kościoła. Na ogół jest tam odpowiednio dużo miejsca i mamy wszystkich gości w jednym miejscu, zarówno tych, którzy będą później na weselu, jak i tych zaproszonych tylko na ślub.  
 • Życzenia dla Państwa Młodych. Często spotykanym zwyczajem jest formuła, w której goście zaproszeni tylko na ceremonię ślubu składają życzenie i wręczają prezenty pod kościołem, natomiast pozostali goście robią to na sali weselnej. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że pozwala na spokojne dotarcie pozostałych gości na salę i tam zaczekanie na Parę Młodą. Warto też wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, stanie w kolejce do życzeń zarówno w upalny, słoneczny dzień, jak i chłodny i wietrzny może być mało komfortowe. W przypadku życzeń na sali świadkowie  mają ułatwioną sprawę z odkładaniem torebek z winami i innymi prezentami na bok, a później przeniesieniem ich do pokoju lub wydzielonego pomieszczenia.

PRZYJĘCIE WESELNE

 • Moment przyjazdu na salę, wysiadania z samochodu i przywitania przez gości jest jak najbardziej godny uwiecznienia, dlatego dobrze, aby zarówno wszystkim gościom, jak i fotografowi udało się dotrzeć na miejsce przed Parą Młodą. Jeśli natomiast będziecie pod salą chwilę wcześniej, najlepiej poczekać kilka minut w pobliżu i wjechać na parking, gdy już wszyscy, a w szczególności fotograf będą już na miejscu. Wykonując dla Was fotoreportaż w tym pięknym dniu, nie chciałbym pominąć takich momentów jak wejście na salę, toast czy przywitanie chlebem i solą.
 • Nawet jeśli planujecie nieduże, kameralne wesele to warto, żeby nad jego przebiegiem czuwał zawodowy wodzirej, który zadba o właściwy przebieg imprezy. Na własnym weselu powinniście być dobrze bawiącymi się gośćmi, a nie martwić się o jego przebieg.
 • Warto skontaktować ze sobą fotografa i innych podwykonawców: zespół, kamerzystę ze sobą, aby mogli ustalić przebieg swoje pracy i ustalić wspólne zasady ułatwiające prace.

Mam nadzieję, że tych kilka krótkich porad sprawi, że w dniu ślubu będziecie dużo mniej zestresowani i spokojni o to, jak wyjdą Wasze weselne fotografie. Zachęcam do obejrzenia mojego portfolio i kontaktu  ze mną. Razem na pewno stworzymy coś pięknego.

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.